czyszczenie kostki brukowej

Rozwój technologi wytwarzania kostki brukowej

 

Historia kostki granitowej, czyli wykonanej z kamienia łupanego sięga kilkuset lat. Materiał ten jest znany przede wszystkim z wytrzymałości i trwałości. Często spotykany w dużych miastach, na starych przedmieściach. Kostka brukowa powstała stosunkowo niedawno w porównaniu z kostką granitową, jakieś kilkanaście lat temu, w Polsce na przełomie lat 90. Początkowo miała za zadanie stworzyć bezpieczne miejsca, drogi, po których człowiek bez trudu mógłby się poruszać. Wraz z rozwojem technologii kostka brukowa nabrała całkiem nowego znaczenia. Jej walory estetyczne stały się równie ważne co eliminowanie trudności w poruszaniu się. Dzięki udoskonalaniu procedury produkcji oraz poprawie walorów estetycznych, bruk betonowy dziś pełni ogromnie ważną funkcję przy zagospodarowaniu przestrzeni. W dzisiejszych czasach jest już brany pod uwagę, podczas projektowania okolic budynków mieszkalnych czy innych budowli. Jest stosowany na tarasach przy budynkach jednorodzinnych, podjazdach, placach zabaw, chodnikach etc. Bardzo popularnymi producentami kostki brukowej w Polsce są firmy takie jak “polbruk”, “semmelrock”, “libet”.

Kostka brukowa posiada dużą odporność na ścieranie, nacisk i warunki atmosferyczne. Jednak jak każdy inny materiał, pod wpływem lat traci swoje właściwości. Zaniedbana może pękać, kruszyć się, tracić kolor, dlatego tak ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja.

 

czyszczenie kostki brukowej z mchu

 

Powstawanie mchu jest bardzo częstym zjawiskiem pojawiającym się na kostce brukowej. Brzmi błaho, lecz niestety niesie za sobą pewne zagrożenia. Pierwszym problemem jest śliska struktura zanieczyszczonego materiału. Może to grozić poślizgnięciem się i upadkiem. W miejscach o dużej intensywności ruchu jest to szczególnie ważne, by zadbać o bezpieczeństwo pieszych. Drugim problemem jest, gdy z kostki brukowej została wykonana droga dla samochodów. Tutaj trzeba zwrócić szczególną uwagę na fakt, że rozpędzony pojazd podczas gwałtownego hamowania, znacznie wydłuża swoją drogę do całkowitego zatrzymania, gdy z kostki brukowej wykonana jest droga. Jest to zwłaszcza niebezpieczne przy placach zabaw lub innych obiektach gdzie znajdują się nasze pociechy, zwróćmy na to szczególną uwagę i zadbajmy o bezpieczeństwo młodzieży, jak i oczywiście osób starszych. Trzecim problem to zniszczenie kostki. Mech ze względu na swoje właściwości zakorzenia się w strukturze bruku, co po wielu miesiącach czy latach, powoduje rozpad i kruszenie się kostki. Zalecamy Państwu jak najszybsze usuwanie mchu, co ograniczy jego rozprzestrzenianie.

 

Czy są metody, które zabezpieczają przed ponownym pojawieniem się mchu?

 

Sposobem zabezpieczenia kostki brukowej przed zarastającym ją mchem jest wykorzystanie specjalnych procedur oraz środków biobójczych i oczyszczenie z zarodników. Proces ten nie jest zbytnio skomplikowany, ale trzeba uwzględnić szczególne środki ostrożności. Drugą metodą, jaką proponujemy naszym klientom, jest uzupełnienie szczelin między kostkami drobnym piaskiem kwarcowym. Oczywiście, przed przystąpieniem do samego uzupełnienia, bardzo ważne jest jak najdokładniejsze czyszczenie kostki brukowej z mchu, zielonych nalotów, porostów itp. Dopiero po tak dobrze przygotowanym podłożu można zacząć uzupełniać szczeliny pisakiem kwarcowym. Dobrze wykonana usługa, daje bardzo duże zabezpieczenie przed ponownym pojawieniem się mchu i chwastów.

 

Usuwanie tłustych plam z kostki brukowej

 

Przy tym rodzaju zabrudzenia, bardzo ważny jest czas im szybciej, tym lepiej. Dlatego, jeśli zabrudzenie jest świeże, to należy je jak najszybciej posypać sorbentem, który natychmiastowo wchłania powstały wyciek i sprawa z usunięciem staje się dużo prostsza. Zdajemy sobie jednak sprawę, że wielu z Państwa akurat w danym momencie nie posiada przy sobie sorbentu, dlatego jesteśmy do dyspozycji przez całą dobę w kryzysowych sytuacjach. Kostka brukowa ze względu na swoją higroskopijność wchłania coraz to głębiej olej czy inne substancje olejo pochodne, co powoduje późniejszą trudność w czyszczeniu. Proszę się nie przejmować, ponieważ wieloletnie doświadczenie, pozwoliło nam wypracować metody usuwania nawet wieloletnich plam, niestety trzeba mieć to na uwadze, że taka usługa będzie stosunkowo droższa, jednak każdą wycenę traktujemy indywidualnie. Dysponujemy jednak cenami orientacyjnymi za usuwanie tłustych plam z kostki brukowej. Kształtują się one w granicach: od 15zł/m2.

 

Pobudowlane czyszczenie kostki brukowej

 

Pobudowlane czyszczenie kostki brukowej, bardzo często jest spotykane przy pracach remontowo-budowlanych. Proces czyszczenia jest tutaj dużo bardziej skomplikowany, dlatego tak ważne jest tu doświadczenie ekipy czyszczącej oraz odpowiedni sprzęt. Można próbować takie zadanie wykonać samodzielnie, ale niestety w wielu przypadkach zabrudzenia nie zostają wyczyszczone w 100%. Bardzo ważne jest również podjęcie odpowiednich środków ostrożności, ponieważ wiele preparatów dostępnych na rynku ma właściwości żrące i kontakt którąś z nich może wywołać poważny uszczerbek na zdrowiu, dlatego tak ważne jest, by zlecić pracę firmom, które świadczą profesjonalne usługi czyszczące. Mają Państwo w ten sposób zagwarantowany spokój i bezpieczeństwo oraz brak zmartwień, że może coś pójść nie tak. Usuwamy zabrudzenia po cemencie, zaprawach klejowych, tynkach.

 

Jak wygląda proces czyszczenia pobudowlanego kostki brukowej?

 

Na samym początku naszych prac przystępujemy do dokładnego oczyszczenia powierzchni, usunięcia zbędnych liści, traw, piasku i innych zabrudzeń. Następnie trzeba rozkruszyć klej, zaprawę. Tutaj podobnie jak przy plamach olejowych, bardzo ważny jest czas. Zaprawy cementowe, kleje czy tynki mają bardzo dużo składników chemicznych, które reagują z podłożem. Dlatego czym szybciej zajmiemy się usuwaniem zabrudzeń, tym proces będzie mniej czasochłonny i zdecydowanie tańszy. Czasami zdarza się tak, że odpowiednie środki i wysokie ciśnienie wody nie zdaje tu egzaminu, wtedy musimy się posłużyć hydropiaskowaniem. Jest to metoda czyszczenia powierzchni za pomocą mieszaniny powietrzno-wodno-ściernej, która przy mocnych zabrudzeniach pobudowlanych fantastyczne się sprawdza. Więcej o technice hydropiaskowania można przeczytać na stronie: https://landreko.eu/co-to-jest-hydro-piaskowanie/.

 

Jak zabezpieczyć kostkę brukową ?

 

Tutaj sprawa jest stosunkowo prosta i łatwa do wykonania. Przed przystąpieniem do prac remontowo-budowlanych wystarczy zakupić grubą czarną folię budowlaną i dokładnie zabezpieczyć taras, podjazd etc. Folia budowlana jest tanim materiałem. Uważamy, że zdecydowanie lepiej jest samodzielnie zabezpieczyć okolice, gdzie występują prace budowlane i mieć spokój z późniejszym doczyszczaniem powierzchni. Wiemy jednak, że przy dzisiejszym natłoku obowiązków i tempie, w jakim świat biegnie, można zapomnieć o tak prostym elemencie ochrony kostki. Dlatego, gdy już do takiego zabrudzenia dojdzie, my bez problemu sobie z tym poradzimy.

 

CZYSZCZENIE KOSTKI BRUKOWEJ Z RDZY

 

Nalot z rdzy na płytach chodnikowych czy kostce brukowej często jest spotykany u właścicieli domków letniskowych lub innych nieruchomości, gdzie dostęp do wody pochodzi ze studni. Sprawa wygląda tutaj w ten sposób, że woda zawiera dużą ilość żelaza, który się uwydatnia i powstaje rdzawy nalot na tarasie, podjeździe, chodniku. Oczywiście nie tylko zanieczyszczona woda jest tutaj problemem, ale również nawozy czy pozostawione na dłuższe oddziaływanie czynników atmosferycznych stalowe elementy. Warto tutaj zauważyć, że woda w budynkach mieszkalnych jest poddawana dokładniejszym zabiegom czyszczącym, dlatego dużo rzadziej można spotkać takie zabrudzenia.

 

Jak wyczyścić rdzawy nalot z kostki brukowej ?

 

Sytuacja wygląda podobnie jak w poprzednich metodach radzenia sobie z brudem. Twardą szczotką, trzeba odspoić wszelkie osady i zabrudzenia. Następnie zabezpieczamy roślinność, czyli krzewy, kwiaty, trawę i inną zieleń. Zwilżamy delikatnie powierzchnię i nanosimy środek na rdzawy nalot. Warto tutaj pamiętać, żeby odpowiednio się zabezpieczyć, dlatego nie radzimy wykonywać Państwu tego sami. Posiadamy na wyposażeniu wszelkie maski, rękawice i strój ochronny, dlatego możliwość wyrządzenia sobie krzywdy minimalizujemy do zera. Po kilku minutach, gdy preparat wejdzie w strukturę i rozpuści brud, uruchamiamy naszą myjkę wysokociśnieniową karcher i pod naprawdę wysokim ciśnieniem wody usuwamy zabrudzenie. W ramach porady, ciekawostki zalecamy Państwu, gdyby jednak zdecydowali się robić to samodzielnie, nie używać od razu preparatu na zanieczyszczone miejsce, tylko spróbować delikatnie spryskać obszar mało widoczny. Dzięki temu sprawdzimy, czy dany preparat do czyszczenia nie odbarwia i nie wchodzi w reakcję z płytkami chodnikowymi, kostką brukową, kostką granitową lub innym materiałem.

 

Usuwanie wykwitów wapiennych

 

Wykwity wapienne są bardzo częstym zjawiskiem, szczególnie jeśli mówimy o nowej kostce brukowej. Białe wykwity, które pojawiają się na bruku to nic innego jak działanie związków wapnia zawartych w cemencie. Jest to naturalne zjawisko uwydatnienia tego związku. Plusem jest fakt, że białe zabrudzenia usuną się samoistnie pod wpływem czasu. Jeśli jednak Państwo się niecierpliwią, to jak najbardziej możemy przyspieszyć proces wyczyszczenia kostki brukowej z nalotu wapiennego.

 

Dlaczego my ?

- 01
Ekologia

Bardzo ważne są dla nas aspekty związane z ochroną środowiska. Dlatego wszystkie środki czystości, które są przez nas używane, posiadają niezbędne certyfikaty i są w 100% bezpieczne dla środowiska.

- 02
Doświadczenie

Mamy wieloletnie doświadczenie w pracach związanych z myciem wysokociśnieniowym, ale również w pracach remontowo-budowlanych. Nie boimy się żadnych zleceń, a każde nowe traktujemy jak wyzwanie.

- 03
bezpieczeństwo

Doświadczenie, które wypracowaliśmy przez lata, nauczyło nas dbania o bezpieczeństwo i higienę pracy w miejscu, w którym się aktualnie znajdujemy. Posiadamy niezbędny sprzęt oraz przestrzegamy wszelkich norm ostrożności, by zlecenie zostało wykonane w sposób solidny i bezpieczny.