logo1

BLOG

UKŁADANIE KOSTKI BRUKOWEJ

Układamy kostkę brukową - poradnik

Kostka brukowa w dzisiejszym świecie spełnia ogromną rolę w zagospodarowaniu przestrzeni. Możemy z niej wykonać ulice, parkingi, chodniki, tarasy czy podjazdy. Trudno się dziwić, kostka jest stosunkowo niedrogim materiałem, nie wpływa negatywnie na środowisko, a pozwala utwardzić otoczenie, eliminując dziury i niedoskonałości. 

2-2
20200825_164505

Kostkę brukową możemy wkomponować w każdą przestrzeń, ilość wzorów i modeli dostępnych na rynku, może przyprawiać o zawrót głowy. Na rynku są dostępne kostki betonowe o fakturze gładkiej jak i chropowatej, ta ostatnia często jest potocznie nazywana kostką szlachetną, ze względu na kolorowe kamyczki znajdujące się na wierzchniej warstwie. Niestety, chodź ten rodzaj kostki prezentuje się elegancko i stylowo to jest bardziej podatny na zabrudzenia niż kostka standardowa, warto w tym przypadku pokusić się o impregnację, ewentualnie zamówić cykliczną usługę czyszczenia i pielęgnacji w naszej firmie.

Potrzebne narzędzia do wykonania prac brukarskich

Kostka brukowa w dzisiejszym świecie spełnia ogromną rolę w zagospodarowaniu przestrzeni. Możemy z niej wykonać ulice, parkingi, chodniki, tarasy czy podjazdy. Trudno się dziwić, kostka jest stosunkowo niedrogim materiałem, nie wpływa negatywnie na środowisko, a pozwala utwardzić otoczenie, eliminując dziury i niedoskonałości. Kostkę brukową możemy wkomponować w każdą przestrzeń, ilość wzorów i modeli dostępnych na rynku, może przyprawiać o zawrót głowy. Na rynku są dostępne kostki betonowe o fakturze gładkiej jak i chropowatej, ta ostatnia często jest potocznie nazywana kostką szlachetną, ze względu na kolorowe kamyczki znajdujące się na wierzchniej warstwie. Niestety, chodź ten rodzaj kostki prezentuje się elegancko i stylowo to jest bardziej podatny na zabrudzenia niż kostka standardowa, warto w tym przypadku pokusić się o impregnację, ewentualnie zamówić cykliczną usługę czyszczenia i pielęgnacji w naszej firmie.

2-1
20200409_080457

Wybór kostki brukowej oraz rozwiązań na twoją posesję.

Stając przed wyborem kostki brukowej, musimy przede wszystkim zadać sobie kilka pytań. Jedno z kluczowych jak nie najważniejszych jest, jakie obciążenia ma wytrzymać kostka betonowa. Kostki na taras czy chodnik nie muszą być grubsze niż 4 cm, jeśli teren ma być tylko przeznaczony do ruchu pieszego. Jeśli jednak kostka ma być przed domem, gdzie będzie wjeżdżał samochód osobowy musimy zainwestować w grubość 6 cm lub więcej. Jeśli jednak miejsce gdzie ma być ułożona kostka brukowa, jest przeznaczone na samochody ciężarowe wtedy może być konieczne zastosowanie grubości 8, 10, 12 cm. Typowymi kostkami pod place magazynowe, parkingi czy drogi jest zwykła kostka prostokątna Holland ewentualnie “tetka”. Zwykle te standardowe, gładkie kostki są tańsze od płukanych. Trzeba również zwrócić uwagę na format płyt. Płyty chodnikowe, wielkoformatowe zwykle nadają się do aranżacji tarasów, rzadziej na podjazdy gdyż istnieje ryzyko pęknięcia.

Jeszcze ważniejsze od samej kostki brukowej jest odpowiednie przygotowanie podbudowy. Pod uwagę bierzemy takie parametry jak rodzaj gruntu, przewidywane obciążenie. Na gruncie gliniastym, nieprzepuszczalnym musimy wykonać grubą podbudowę 25 – 40 cm, na gruncie przepuszczalnym wystarczy warstwa 15-20 cm. Na zrobienie podbudowy pod duże obciążenia i naciski warto skorzystać z kruszywa drogowego, gruzobetonu, czy kliniec, grys lub żużel. Warto również zakupić geowłókninę drogową, która pełni funkcję separacyjną oraz wzmacnia podłoże.

3-2
20200901_104155

Kolejność wykonywania prac przy układaniu kostki brukowej.

1. Odpowiednie wytyczenie powierzchni.

Nie zaczniemy prac brukarskich bez odpowiedniego wytyczenia powierzchni. Możemy to zrobić za pomocą projektu lub indywidualnie. Warto dla ułatwienia wykonać nawet prosty projekt na kartce papieru, zaznaczając obszar oraz wymiary które nas interesują. Za pomocą wcześniej przygotowanych szpilek metalowych, ustawiamy wymiar jaki wcześniej sobie ustaliliśmy oraz nanosimy wysokości za pomocą niwelatora, wprawieni fachowcy równie dobrze mogą wykorzystać poziomnice.

2. Korytowanie

Kolejnym krokiem gdy ustawimy sobie odpowiednie wysokości i wiemy ile ziemi trzeba wybrać, przystępujemy do wykopu. Możemy to zrobić samodzielnie, jeśli praca nie przekracza kilku m2, natomiast przy większych obszarach zdecydowanie polecamy wykorzystać minikoparkę, koparko-ładowarkę bądź inny sprzęt budowlany, prace przebiegną o wiele szybciej, zaoszczędzimy na tym nie tylko swój czas ale i zdrowie. Warto podczas wykopu co jakąś chwilę sprawdzać wysokość, czy prace ziemne przebiegają zgodnie z planem. Bardzo łatwo jest taki pomiar określić, wystarczy od szpilek metalowych na których zaznaczyliśmy wymiar, rozciągnąć sznurek murarski, z punktu A do punktu B, w ten sposób wystarczy się przejść i mierzyć głębokość od dna do sznurka. Jeśli uda nam się ustalić spadki, i ze względu na ukształtowanie terenu, będzie problem z odprowadzeniem wody warto wówczas zastosować odpowiednie odwodnienie liniowe.

3. Układanie obrzeży, krawężników drogowych

Krawężniki drogowe oraz obrzeża trawnikowe pełnią istotną funkcję przy projektowaniu nawierzchni z kostki brukowej. Wzmacniają ułożony obszar i zapobiegają rozjeżdżaniu się kostki. Montujemy się je często na podjazdach, i krawędziach powierzchni. Od wcześniej ustawionego sznurka mierzymy wysokość na jaką musimy wykopać. Przy obrzeżu o wymiarach 6x20x100 6 – grubość obrzeża, 20 – wysokość, 100 – szerokość w cm, robimy wykop na 30 cm, tak by ława betonowa wykonana z betonu na kruszywie C12/15 miała grubość 10 cm. Następnie osadzamy obrzeże tak by licowało się z sznurkiem, ustawiamy pion dzięki poziomnicy, najwygodniej poziomnicą nie dłuższą niż 30-40 cm, a pion według spadku jaki uzyskaliśmy poprzez wyznaczone wcześniej wysokości. W przypadku gdy brzegi są zaokrąglone, można wykorzystać betonowe palisady, na pewno poprawi to estetykę powierzchni.

Jeśli udało nam się ustawić poprawnie obrzeże chodnikowe czy krawężnik drogowy, wykonujemy opory z strony zewnętrznej jak i wewnętrznej, mniej więcej do połowy, następnie beton zacieramy packą. W taki oto sposób, poprawnie udało nam się obsadzić obrzeża.

4. Podbudowa pod kostkę

Przygotowując podbudowę musimy wziąć pod uwagę, że to najistotniejszy element całej układanki. Musimy podbudowę wykonać solidnie, z dobrej jakości materiałów, by spełniała swoje zadanie i nie powodowała zapadnięcia się kostki. Jak już wcześniej wspominaliśmy, należy materiał i grubość kruszywa dostosować do warunków panujących na obecnej budowie. Bierzemy pod uwagę aspekt nieprzepuszczalności gleby, teren gliniasty, podmokły, w takich przypadkach podbudowa musi być stabilna i o odpowiedniej grubości. Materiał nadający się do wykonania podbudowy to: tłuczeń, grys, żużel, kliniec lub żwir. Grubość przy terenie gliniastym to 25 – 40 cm lub więcej, na gruncie piaszczystym, przepuszczalnym 15-20 cm lub więcej. Materiał należy rozcielić na całej szerokości brukowanej powierzchni, zwracając uwagę na grubość by w każdym miejscu była mniej więcej taka sama. Gdy uporamy się z rozplantowaniem materiału czas na zagęszczanie, do tego przy nam się profesjonalna zagęszczarka gruntu o masie 300 – 500 kg. Jest to istotny element przygotowania podłoża, bez tego podbudowa nie będzie spełniała swojego wymagania. Warto rozważyć zastosowanie geowłókniny drogowej przed rozsypywaniem, wzmacnia podłoże oraz odseparuje warstwę podmokłego gruntu.

5. Układanie kostki brukowej

Jest to najłatwiejszy element całego przedsięwzięcia, ale równie ważny i istotny, dlatego stale musimy się pilnować i kontrolować czy wszystko idzie zgodnie z planem. Jeśli udało się wykonać wszystkie wcześniejsze punkty poprawnie, możemy przystąpić do układania kostki brukowej. Do tego celu potrzebujemy podsypkę piaskowo-cementową 1:8, jej grubość zależy od przeznaczenia. Na chodniki stosujemy warstwę około 5 cm, na podjazdy do budynków, parkingi i miejsca gdzie masa samochodu będzie większa ta wartość może się zwiększyć. Kolejnie równomiernie rozkładamy podsypkę w wyznaczonym miejscu, następnie ustawiamy na odpowiednią wysokość np. rurki stalowe i po nich za pomocą łaty murarskiej, ściągamy nadmiar i uzyskujemy doskonale równą powierzchnię na której możemy przystąpić do układania kostki brukowej. Najlepiej nie robić tego samemu, warto skorzystać z pomocy osób trzecich. W ten sposób możemy się podzielić zadaniami, jedna osoba układa, a następne donoszą kostkę, przy większych pracach warto mieć do tego ładowarkę z widłami do palet, zaoszczędzimy czas i wysiłek włożony w dźwiganie kostki, a operator może całą paletę przewieźć na wskazane miejsce. Ważna wskazówką do której musimy się stosować to zasada układania naprzemiennie z 3 palet kostki, dzięki temu unikniemy problemów z odcieniami kostki. Każda partia produkcyjna może się minimalnie różnić kolorystyką, wymieszanie różnych palet pozwoli nam się pozbyć tego problemu. Dbajmy również o linie, sprawdzajmy jak kostka idzie, czy nie ucieka, warto to na bieżąco sprawdzać i odrazu korygować. Bywają takie budowy, lub elementy do których trzeba się dopasować. W takich przypadkach musimy mieć ze sobą piłę spalinową, lub elektryczną z tarczą do betonu by dociąć i dopasować kostkę. Kolejna rada by nie układać kostki na styk, muszą być minimalne szpary, dzięki czemu przy zagęszczaniu żadna z kostek nam nie popęka

6. Zakończenie prac - zagęszczanie kostki oraz zamulenie piaskiem.

Ostatnim zadaniem kończącym nasze prace związane z układaniem kostki brukowej jest jej odpowiednie zagęszczenie oraz zamulenie. Do zagęszczania stosujemy zagęszczarkę do gruntu nie przekraczającej 100/130 kg z nałożoną gumą ochronną. Dzięki gumie nie porysujemy kostki. Warto przed samym zagęszczeniem, dokładnie pozamiatać i oczyścić powierzchnię by przez przypadek jakiś kamyk nie dostał się pod zagęszczarkę, może to spowodować porysowanie kostki. Gdy już uda nam się całość zagęścić, zlewamy kostkę wodą, a gdy kostka wyschnie przystępujemy do zamulania. Do tego może nam służyć piasek 0-2, ważne żeby był płukany, nie pobrudzimy dzięki temu wybrukowanej powierzchni. Oprócz samego piasku można wykorzystać piasek kwarcowy, bazaltowy czy granitowy. To już zależy od własnych preferencji oraz budżetu. Dzięki zamuleniu uzyskamy stabilną powierzchnię, dzięki czemu kostka nie będzie się przemieszczać.

7. Impregnacja kostki

Warto również pomyśleć o zaimpregnowaniu kostki. Jest wiele impregnatów na rynku, dają efekt żywszego koloru oraz chronią kostkę przed zabrudzeniami, a zabrudzenia które powstaną, zdecydowanie łatwiej usunąć. Zalecamy by przynajmniej raz w roku wyczyścić kostkę gorącą wodą pod wysokim ciśnieniem, usunie to wszelkie plamy i przebarwienia powstałe przez cały rok użytkowania nawierzchni. Proszę zwrócić uwagę na naszą ofertę, świadczymy wszystkie wyżej wymienione usługi. Masz pytania ? Skontaktuj się z nami !

DANE KONTAKTOWE

SOCIAL MEDIA

Clean-Bruk Dawid Galuhn
NIP: 5891913784
Wszelkie Prawa Zastrzeżone